Blog

Nákup nového zboží versus nákup z druhé ruky 

Zejména ve finančně náročné době, v jaké žijeme dnes, je někdy potřeba se zamyslet nad svými výdaji. Z tohoto i ekologického hlediska se pak nabízí nákup různých věcí takzvaně z druhé ruky, tedy od jejich předchozích majitelů či z internetových a kamenných bazarů všeho druhu. Pravdou je, že se tímto způsobem dá ušetřit hodně peněz, ale taky je bohužel možné velmi snadno prodělat. Na základě čeho se tedy rozhodovat? 

Druh zboží 

Jsou věci, u kterých není pochyb nad tím, že nákup z druhé ruky je vhodný – například některé druhy dětského zboží, zboží nepodléhající tak snadno opotřebení, dekorace do domácnosti a další. Avšak například u elektroniky nebo komplikovanějších produktů, které není možné na místě snadno prohlédnout a otestovat, je třeba se nad nákupem dobře zamyslet. U nákupu použitého zboží totiž neexistuje žádná záruka ani možnost vrácení a může se stát, že za týden půjdete pro tutéž novou věc do obchodu. 

Reálné výhody 

Prodejci na internetu chtějí často tímto obchodem co nejvíce získat a spoléhají na to, že si neprověříte další varianty. Pokud tedy vezmete v úvahu stáří a opotřebení zboží a srovnáte cenu nového výrobku, někdy to vychází prakticky nastejno. Nepřemýšlejte tedy pouze nad aktuální úsporou, ale také nad výdrží, zda ještě zbývá nějaká doba, kdy je zboží v záruce, zda není výhodnější zakoupit z nějakého důvodu novější verzi či model a zda některý obchod zrovna nemá k dispozici kupon či akci. 

Přidružené náklady 

U použitého zboží, které nekupujete z bazaru, ale od konkrétního jednotlivce, je často nutné přijet se na věc podívat na vlastní náklady. Je tedy nutné do ceny věci započítat i náklady a čas, které vám sebere cestování za tímto účelem. Někdy také musíte počítat s dokoupením příslušenství či provedení opravy na použité věci. Tyto výdaje „navíc“ tedy opět musíte brát v potaz, když se rozhodujete, zda se nákup vyplatí.

Aplikant.cz | Recenze a hodnocení firem

Zpět

Hodnocení, názory a recenze firem.

Podělte se o své zkušenosti.

Sledujte Aplikanta:
© 2016 - 2023 123jobs Media s.r.o. | Všechna práva vyhrazena
Hodnotící portál Aplikant.cz  zveřejňuje recenze, názory, zkušenosti a hodnocení firem z celé České republiky.