Jak vybrat pojištění

Nabídka pojištění je dnes opravdu bezbřehá. Od povinného ručení přes pojištění majetku, úrazové či životní pojištění až po „cestovko“. Zdaleka ne každá nabídka, kterou od pojišťovny dostanete, ovšem musí být výhodná. Proto byste před sjednáním jakékoliv pojistky měli věnovat pozor několika důležitým bodům. 

Možná vás nalákala reklama v televizi či na internetu. Nebo vás s neodolatelnou nabídkou oslovil pojišťovací agent. Než podepíšete smlouvu, měli byste věnovat pozornost mnoha aspektům. Pod líbivými slovy chvály a reklamními slogany se totiž nemusí vždy ukrývat výhodná nabídka. Vzhledem k tomu, že většinu pojistek si sjednáváte dlouhodobě, můžete kvůli chybě vyhodit oknem spoustu peněz nebo v případě pojistné události zjistit, že vás dostatečně nechrání.

Potřebuji vůbec pojištění

Pojišťovna – stejně jako každý jiný poskytovatel služeb – se vás bude snažit přesvědčit, že právě tento produkt potřebujete. Ano, povinné ručení vyžaduje zákon. Cestovní pojištění je velmi důrazně doporučováno pro většinu cest do zahraničí bez ohledu na to, že máte evropský průkaz pojištěnce. Za velmi vhodná se považují také pojištění nemovitosti a domácnosti. První chrání samotnou stavbu, druhá potom vybavení vašeho domu či bytu.

Potom jsou ovšem další pojištění, která je nutná vždy posuzovat individuálně podle vaší životní situace. Pokud nejste hlavní živitel rodiny, patrně nemá cenu utrácet za životní pojištění. Tento pojistný produkt je zbytečný také v případě, kdy si můžete vytvořit vlastní finanční rezervu, kterou použijete v případě nečekané události. Stejně tak havarijní pojištění nemusí být vždy nutností. Pokud máte starší vozidlo, s velkou pravděpodobností se vám „havarijko“ nevyplatí.

Vyberte vhodnou pojišťovnu

V době internetu si můžete snadno porovnat nabídky jednotlivých pojišťoven. Kromě vlastního průzkumu můžete vyzkoušet také srovnávače pojištění, které mohou někdy otevřít dveře k neveřejným nabídkám. Nenechte se ovšem zlákat jen cenou, ale projděte si všechny podmínky včetně rozsahu a výluk. Kromě výluk stanovených pojišťovnou existují i výluky dobrovolné, které vám umožní snížit pojistné.

Nezapomeňte se podívat, jak jsou s vybranou pojišťovnou spokojeni stávající klienti. Aplikant.cz nabízí recenze většiny českých pojišťoven. A samozřejmě můžete přidat i vlastní zkušenost s uzavíráním smlouvy, řešením pojistné události apod.

Dejte si pozor na pojistnou částku

Konkurence je poměrně silná, proto pojišťovny často bojují o své zákazníky nízkými cenami nebo nejrůznějšími bonusy. Pokud se vám podaří ulovit výhodnou nabídku, která láká na nízké pojistné, může vás hřát u srdce, že jste ušetřili. Možná ale jenom do doby, než dojde ke vzniku pojistné události. V takové situaci zjistíte, že vás sjednaná pojistka dostatečně neochrání. Proto nečekejte, až bude pozdě, ale myslete na správné nastavení pojistky hned při sjednávání. Od výše pojistné částky se totiž odvíjí nejen výše pojistného, ale také pojistné plnění.

V případě škodového pojištění může snadno dojít k tzv. podpojištění. Příkladem je třeba situace, kdy nemovitost pojistíte na poloviční částku, než je její skutečná hodnota. Pokud dojde k pojistné události a pojišťovna se dozví o vaší chybě, zkrátí plnění v poměru podpojištění. V případě, že nemovitost v hodnotě 6 milionů korun pojistíte na 3 miliony, bude plnění pojišťovnou sníženo na 1,5 milionu.

Aktualizujte svou smlouvu

Hodnota nemovitostí většinou v průběhu času stoupá, stejně tak hodnota vaší domácnosti se může zvýšit např. velkou rekonstrukcí. Naopak hodnota vašeho vozidla rok od roku klesá. V případě životního pojištění může zase dojít ke změně životní situace např. uzavřením hypotéky nebo narozením dítěte. Proto nezapomínejte pravidelně aktualizovat pojistky, abyste neplatili méně nebo více.

Bc. Martina Vaňková | Aplikant.cz


123jobs.cz | personalistka.cz | abecedaprace.cz | nejlepsibrigady.cz | zirafa.cz | jobsi.cz | myjobsi.cz

Hodnocení, názory a recenze firem.

Podělte se o své zkušenosti.

Sledujte Aplikanta:
© 2016 - 2024 123jobs Media s.r.o. | Všechna práva vyhrazena
Hodnotící portál Aplikant.cz  zveřejňuje recenze, názory, zkušenosti a hodnocení firem z celé České republiky.