Změna mobilního operátora

Přestal vám vyhovovat současný tarif? Nejste spokojení s chováním svého operátora? Nebo jste zkrátka dostali lepší nabídku od konkurence? Změna mobilního operátora v dnešní době není nic složitého, takže se nemusíte obávat týdnů čekání ani vyplňování hromady dokumentů. A samozřejmě vám zůstane vaše původní telefonní číslo.

V minulosti bylo každé mobilní telefonní číslo svázáno s konkrétním operátorem. To se změnilo v roce 2006, kdy byla zavedena přenositelnost čísel. V dubnu 2020 vešel v platnost nový zákon, který tento proces pro zákazníka ještě zjednodušil. V současné době by tak změna operátora neměla trvat déle než pár dnů. V ideálním případě vám bude stačit jedna návštěvě pobočky operátora, případně vše vyřídíte přes internet nebo telefonicky. Nemusíte vyplňovat žádnou výpověď smlouvy a celý přenos pochopitelně proběhne zdarma. Dokonce se nejspíš vyhnete pokutě za ukončení smlouvy.

Níže vám přinášíme návod, jak změnu operátora zvládnout snadno a rychle.

1. Připravte si OKU

K přenosu čísla budete potřebovat Ověřovací kód účastníka (OKU). Jedná se o 14místný kód, který je vám automaticky přidělen při aktivaci čísla. Tento kód zjistíte nejsnáze v internetové samoobsluze svého současného operátora, případně vám bude sdělen na pobočce nebo infolince. Pokud jste smlouvu uzavírali po 1. dubnu 2020, najdete ho také přímo tam. OKU zůstává v platnosti po celou dobu vašeho smluvního vztahu, ale změní se např. po přenosu čísla k jinému operátorovi.

2. Kontaktujte nového operátora

Jakmile zjistíte OKU, můžete rovnou vyrazit za novým operátorem, který s vámi vyřídí zbytek. Celý proces lze vyřídit na pobočce, ale také přes internet nebo infolinku – záleží na podmínkách konkrétního operátora. V ideálním případě tak vůbec nebudete muset nikam chodit. Kromě OKU si připravte také občanský průkaz.

3. Za pár dní je hotovo

Zbytek si vyřídí operátoři mezi sebou, vás tedy nečeká žádné papírování ani běhání po pobočkách. Do 2 až 3 pracovních dnů by měl být celý proces přenosu čísla dokončen. Původní telefonní číslo vám sice zůstane, ale budete si muset vyměnit SIM kartu. Obvykle v noci dojde k deaktivaci původní karty a následně můžete do sítě přihlásit novou „simku“.

Další tipy a rady k přenosu čísla

Řekněte si o lepší nabídku

Pokud chcete přejít k jinému operátorovi kvůli výhodnější nabídce, zkuste nejdřív oslovit současného operátora. Následně mu sdělte, že chcete přejít ke konkurenci. Je dost pravděpodobné, že přijde s „podpultovou“ nabídkou, kterou nenajdete ve veřejném ceníku.

Jak vybrat nového operátora

Každý mobilní operátor má na svém webu vyvěšený ceník svých tarifů. Využít můžete také internetové srovnávače, které někdy poskytují i neveřejné nabídky tarifů. K zajímavé nabídce se můžete dostat také kontaktováním nového operátora s tím, že k němu zvažujete přejít a možná se vás bude snažit nalákat lepšími cenami. Nezapomeňte, že kromě tří hlavních poskytovatelů – O2, T-Mobile a Vodafone – dnes své služby nabízí i tzv. virtuální operátoři.

Ohodnoťte svého operátora

Máte špatnou zkušenost se svým současným operátorem? Nebo vás naopak něco příjemně překvapilo? Podělte se o tom s ostatními na Aplikant.cz, kde můžete během pár minut sdílet recenze firem. Zároveň si můžete přečíst zkušenosti ostatních, abyste věděli, na co si dát při výběru nového operátora pozor.

Pokuta za ukončení smlouvy při změně operátora

Od dubna 2020 se při změně operátora ve většině případů vyhnete smluvní pokutě za ukončení smlouvy na dobu určitou. Jedinou výjimkou je situace, kdy u operátora strávíte méně než 3 měsíce. V takovém případě vám může poskytovatel naúčtovat 5 % ze zbývajícího závazku do konce trvání smlouvy. Také budete muset uhradit případné náklady spojené s koncovým telekomunikačním zařízením (např. mobilní tarif získaný k tarifu za zvýhodněných podmínek).

Vrácení kreditu při změně operátora

A jaké možnosti máte v případě předplacené karty? Do 30 dnů od převodu čísla můžete původního operátora požádat o vrácení kreditu. Původně si operátoři za tuto „laskavost“ účtovali tučný poplatek, ale později od něj upustili.

Bc. Martina Vaňková | Aplikant.cz


Naše portfolio webových stránek pro publikaci obsahu.

AktivMedia.cz - Digital-Press.cz - DigitalMagazin.cz - ExpertMedia.cz - Expres24.cz - Global24.cz - GoldMedia.cz

BlackPress.cz - DigitalniZpravodaj.cz - ExpertMag.cz - ExpresMag.cz - GigaPress.cz - i-Justice.cz - Info-Media.cz

BluePress.cz - Guru24.cz - i-Mag.cz - Info-Zpravodaj.cz - MaxPress.cz - MetroPress.cz - Prima-Media.cz 

CityPress.cz - i-Novinar.cz - Info-Press.cz - Media-Info.cz - NovinkyCZ.cz - Press-Zpravodaj.cz - Recenze-Firem.cz

Click24.cz - Informacni-Buletin.cz - Media-Magazin.cz - Press-Centrum.cz - Zlinsko-Info.cz - TwinMedia.cz - TopZpravodaj.cz

Czech-News.cz - i-Portal.cz - Media-News.cz - Press24.cz - Profi-Media.cz - TrendMag.cz - TipMedia.cz

Czech-Zpravodaj.cz - Informacni-Tydenik.cz - Media-Press.cz - Zpravodajstvi-Info.cz - Tip-Press.cz

Data-Press.cz - i-Zpravodaj.cz - Media24.cz - PressMag.cz - Top-Zpravodaj.cz - Tip-Zpravodaj.cz - StarMedia.cz

Digital-Info.cz - Informacni-Zpravodaj.cz - MediaMag.cz - Press-Portal.cz - Top-Zpravodajstvi.cz

Digital-Media.cz - Informatik24.cz - MediaMagazin.cz - PressMarket.cz - Aplikant.cz

Digital-News.cz - MoonMedia.cz - Press-Point.cz - PrimaExpres.cz - PressPress.cz - TipZpravodaj.cz - Redpress.cz

Hodnocení, názory a recenze firem.

Podělte se o své zkušenosti.

Sledujte Aplikanta:
© 2016 - 2024 123jobs Media s.r.o. | Všechna práva vyhrazena
Hodnotící portál Aplikant.cz  zveřejňuje recenze, názory, zkušenosti a hodnocení firem z celé České republiky.